Class 1   LEAD REIN SHOW PONY / SHOW HUNTER PONY

 

1st    Nantffarchog J’Adore – Robert Harries

2nd   Toya Mission Accomplished – Jodie Allen

3rd   Brierdene Sundance – Jane Williams

 

Class 2   FIRST RIDDEN SHOW PONY / SHOW HUNTER PONY

 

1st   Marsh Daimi – Shan Reynolds

 

Mini Show Pony/Show Hunter Pony Championship

 

Ch   Nantffarchog J’Adore – Robert Harries

Res   Toya Mission Accomplished – Jodie Allen

 

Class 3   NOVICE RIDDEN SHOW PONY / SHOW HUNTER PONY NOT EXCEEDING 153cm

 

1st   Marsh Daimi – Shan Reynolds

2nd   Kristal Madrigal – Jane Bryant

 

Class 4   SHOW PONY / SHOW HUNTER PONY NOT EXCEEDING128cm

 

None Forward

 

Class 5   SHOW PONY / SHOW HUNTER PONY EXCEEDING 128cm BUT NOT EXCEEDING 138cm

 

None Forward

 

Class 6   SHOW PONY / SHOW HUNTER PONY EXCEEDING 138cm BUT NOT EXCEEDING 153cm

 

1st    Kristal Madrigal – Jane Bryant

 

Show Pony / Show Hunter Pony Championship

 

Ch   Kristal Madrigal – Jane Bryant

 

Class 7   INTERMEDIATE SHOW RIDING TYPE / SHOW HUNTER TYPE

 

1st    Meadmoor Voodo Lilly – Frankie Currell

2nd   Brechfa Cynog – Wyn Morris

 

Class 8   OPEN RIDDEN COLOURED

 

1st     Llwynrhyn Krystal – Barrie Thomas

2nd   Brechfa Kaden – Wyn Morris

3rd   Carly May – Donna Harris

 

Class 9   OPEN RIDDEN HUNTER, COB, RIDING HORSE OR HACK

 

1st   Ashaness – Chloe Jones

2nd   Brechfa Kaden – Wyn Morris

3rd   Roy – Danelle Fench

 

 

NPS / LEYHILLS M&M IN-HAND WINTER CHAMPIONSHIP

 

Class 10  SMALL BREEDS, YEARLING, 2 &3 YEAR OLD.  COLT, FILLY OR GELDING

 

1st    Islyn Seleb – Mr & Mrs Donati

2nd   Moondelight Aphrodite – Mrs Pykalainen

3rd   Marsh Casius – Shan Reynolds

 

Class 11  SMALL BREEDS, 4 YEAR OLD & OVER.  STALLION, MARE OR GELDING

 

1st    Whirlwind of Crafton – June Lewis Hughes

 

Class 12  LARGE BREEDS, YEARLING, 2 & 3 YEAR OLD.  COLT, FILLY OR GELDING

 

1st    Tireve Olly Muirs – Danielle Everitt

 

Class 13  LARGE BREEDS, 4 YEAR OLD & OVER.  STALLION, MARE OR GELDING

 

1st    Nantwood Georgia – Owen Bentley

2nd   Crygabar Myfe Manon Mai - Frankie Currell

3rd   Yarty Sined – Rachael Reading

 

NPS / Kilmannan Stud Silver Medal Rosette Championship

 

Ch   Islyn Seleb – Mr & Mrs Donati

Res  Nantwood Georgia – Owen Bentley (Silver Medal Winner)

 

Class 14 NPS / MARION WILLIAMS M&M NOVICE LEADING REIN WINTER CHAMPIONSHIP

 

1st    Linsbury All That Jazz – Landon Family

2nd   Marsh Daimi – Shan Reynolds

 

Class 15 NPS / AREA 25 M&M NOVICE FIRST RIDDEN WINTER CHAMPIONSHIP

 

1st   Marsh Daimi – Shan Reynolds

 

Class 16 NPS / HANOVER DAIRIES LTDM&M NOVICE RIDDEN WINTER CHAMPIONSHIP - Small Breeds

 

1st   Amilas Celebration – Shan Reynolds (Young Rider)

2nd   Zennor Andante – Frankie Currell

3rd   Thistledown Lady Penelope – Amanda Harries

 

Class 17 NPS / HANOVER DAIRIES LTD M&M NOVICE RIDDEN WINTER CHAMPIONSHIP – Large Breeds

 

1st    Ballylee Night Cruiser – Abigail Morgan

2nd   Parvadean Sving Grace – Maggie Symmons

3rd   Llamri Robin – Eleri Wyn Marshalsay

 

Class 18 NPS M&M LEADING REIN WINTER CHAMPIONSHIP

 

1st    Brynodyn Sirius – Landon Family

2nd   Bronlly Brigand - Amanda Harries 

 

Class 19 NPS M&M FIRST RIDDEN WINTER CHAMPIONSHIP

 

1st   Vennebos Pearly King – Anwen Francis

2nd   Amilas Celebration – Macy Howells

 

Class 20 NPS M&M OPEN RIDDEN WINTER CHAMPIONSHIP –Small Breeds

 

1st    Syfynwy Waterfall – Wyn Morris (Young Rider)

2nd   Lucky Lady – Mary Marshalsay

3rd   Amilas Celebration – Macy Howells

 

 

Class 21 NPS M&M OPEN RIDDEN WINTER CHAMPIONSHIP – Large Breeds

1st    Bwlchbyachen Fantasia – Sheena Hill

2nd   Monahawk Masterpiece – Danielle Everitt

3rd   Ballylee Night Cruiser – Abigail Morgan

 

Mini Mountain and Moorland Championship

 

Ch   Brynodyn Sirius – Landon Family

Res  Vennebos Pearly King – Anwen Francis

 

Ridden Mountain & Moorland Championship – 1st& 2nd prize winners from classes 16, 17, 20 & 21

 

Ch  Bwlchbyachen Fantasia – Sheena Hill

Res  Syfynwy Waterfall – Wyn Morris(Silver Medal Winner)